Haber

İsveç’teki Müslümanlar ve Yahudilerden ortak açıklama: Kitap yakanlar sonunda insanları da yakar

İsveç’teki Müslüman ve Yahudi cemaatleri ile birlikte çalışan Amanah Vakfı ve İsveç Yahudi Cemaati Konseyi ortak bir açıklama yaparak, “İsveç’teki gelişmeden derin endişe duyuyoruz. Son yıllarda olağan.” uyardı.

Amanah Vakfı ve İsveç Yahudi Cemaati Konseyi, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının ardından “Demokrasiye evet, nefrete hayır!” ortak bildiri yayınladı.

Açıklamada, “İsveç sokaklarında İslamofobik nefret gösterilerine bir kez daha tanık olmamız derinden endişe vericidir. Bir kez daha ırkçıların ve aşırılık yanlılarının demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü istismar ederek nefreti normalleştirmelerine, Kuran’ı Kerim’i yakmalarına izin vermeyiz” denildi. İsveç’teki dini azınlıklar. yapıldı.” ifadeler kullanılmıştır.

“Önyargı ve nefrete yönelik eylemler kabul edilemez”

“Trajik” geçmişlerinin ve kitapların yakılmasının toplumda bir kesime yönelik nefretin normalleşmesinin başlangıcı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Geçmişte Yahudilere, şimdi de Müslümanlara yapılanlar aynen yapılıyor. Bunları görmemek” Etnik gruplara karşı tehdit ve tahrik olarak nefret gösterileri tarihe göz yummak anlamına gelir.” değerlendirme yapıldı.

Alman Yahudi yazar Heinrich Heine’nin 1821 tarihli kitabına atıfta bulunulan açıklamada, “Kitap yakanlar, sonunda insanları da yakar.” ifadesi yer aldı.

Nazilerin 1933’te Yahudi kültürünü yok etme çabalarının ilk adımlarından birinin Yahudi kitaplarının yakılması olduğunu vurgulayarak, “Daha sonra ne olduğunu hepimiz biliyoruz.” söylendi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İsveç’teki gelişmeden derin endişe duyuyoruz. Son yıllarda Yahudiler ve Müslümanlar gibi azınlıklara yönelik saldırılar arttı ve olağan hale geldi. Demokratik bir toplumda her bireyin kendine güvenme ve takdir edilme hakkı vardır. İsveç Müslüman Cemaati’ne takviye, tüm önyargıları ve nefreti ele almaktır. Eylemin ve işaretin kabul edilemez olduğunu açıkça belirtmek isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu