Haber

Karabağ Zaferi’nin 3. yıl dönümü Pakistan’da kutlandı

Azerbaycan’ın Ermenistan işgaline son verdiği Karabağ Zaferi’nin 3’üncü yıl dönümü Pakistan’ın başkenti İslamabad’da kutlandı.

Azerbaycan’ın İslamabad Büyükelçisi Hazar Farhadov’un ev sahipliğinde başkentte bir otelde düzenlenen 8 Kasım Zafer Bayramı resepsiyonuna, Pakistan Enformasyon ve Yayın Bakanı Murtaza Solangi, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı, KKTC İslamabad Temsilcisi Büyükelçi Dilşad Şenol, temsilciler katıldı. yabancı diplomatik misyonların misafirler katıldı.

Büyükelçi Farhadov burada yaptığı konuşmada, Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiğini hatırlatarak, bu toprakların 3 yıl önce işgalden kurtarıldığını söyledi.

Bakan Solangi, Azerbaycan’la dayanışma içinde olduklarını vurgulayarak, Pakistan halkı ile Azerbaycan arasında tarihi, kültürel, dinsel ve dilsel bağlar bulunduğunu belirtti.

Solangi, bugün iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik alanda daha da güçlendiğini ve son yıllarda ticaret hacminin arttığını vurguladı.

Azerbaycan Hava Yolları’nın (AZAL) Pakistan’a uçuşlarına başladığını hatırlatan Solangi, geçen yıl Azerbaycan’ı 50 binin üzerinde Pakistanlı turistin ziyaret ettiğini ve bundan memnun olduğunu belirtti.

Solangi, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Azerbaycan’ı bölgesel merkez ve ekonomik güç haline getirdiğine dikkat çekerek, Bakü’nün işgalden kurtarılan bölgelerin kalkınması için büyük çaba gösterdiğini belirtti.

Bakan Solangi, Azerbaycan’ın kuzey-güney ve doğu-batı ulaşım koridorlarının merkezinde yer alan ilişki projelerinin merkezi haline geldiğini kaydetti.

haberefeler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu